Interclub 2009


Interclub B Grade



NOTES ON GAMES by Tony Booth

21/9/09. In the ACA Interclub last night Howick-Pakuranga had a good result against Papatoetoe, 
winning 5-1. Individual results were: (1) Tony Booth won, (2) Paul Morten won, (3) Jim Cater lost; 
(4) Scott Plyler won; (5) Stefan Kolev won, (6) Luke Li won.

The other match was won by Waitakere against Chess for Miracle 5-1. North Shore had the Bye. Next 
match 4th October 2009.

Round 2 team results: 
HP 5-1 PT
WA 5-1 CM 
NS Bye

7/9/09. In the ACA Interclub last night Howick-Pakuranga had a good result against North Shore, 
winning 4-2. Individual results were: (1) Tony Booth lost; (2) Paul Morten won; (3) Jim Cater won; 
(4) Scott Plyler won; (5) Stefan Kolev won; (6) Luke Li lost. 

Round 1 team results: 
HP 4-2 NS
CM 4-2 PT
WA Bye



Interclub A Grade


NOTES ON GAMES by Tony Booth
13/07/09. In the ACA Interclub last night HP beat Waitakere 5.5 to 0.5 and North Shore beat 
Papatoetoe 5.5 to 0.5, so North Shore are the overall winners on 13 points, followed by 
Howick-Pakuranga on 11.5 points, Papatoetoe on 6 points and Waitakere on 5.5 points. 
Martin Dreyer, Ewen Green, Leonard McLaren, Ben Lim and Craig Blaxall won, and Paul Spiller 
drew. Bob Smith lost to Martin Dreyer on board one. 
Round 1 (14 June)							
   HP			NS			PT			WT
1  McLaren  L.J.	1 : 0	Hart  R.			Yaikoob  M.	1 : 0	Brimble  M.T.
2  Lim  B.U.	0 : 1	Stuart  P.W.		Gibbons  R.E.	˝ : ˝ 	Reweti  M.
3  Spiller  P.	1 : 0	Milligan  H.		Tanoi  E.		1 : 0	Pollard  B.
4  Blaxall  C.S.	˝ : ˝ 	Hair  P.I.		Hooten  B.	0 : 1	Smith  V.J.
5  Morten  Paul	˝ : ˝ 	Tan  E.			Gao  H.		0 : 1	Smith  D.M.
6  Booth  A.J.	0 : 1	Evans  D.J.		Coleman  G.	0 : 1	Cui  H.
	         3 : 3						2˝:3˝	
							
Round 2 (28 June)							
   HP			PT			NS			WT
1  McLaren  L.J.	1 : 0	Yaikoob  M.		Stuart  P.W.	˝ : ˝	Huang  A.
2  Lim  B.U.	1 : 0	Gibbons  R.E.		McCrone  J.	1 : 0	Reweti  M.
3  Blaxall  C.S.	0 : 1	Tanoi  E.			Gunn  N.J.	+ : –	Rider  B.
4  Morten  Paul	1 : 0	Logo  P.			Hair  P.I.	˝ : ˝	Pollard  B.
5  Booth  A.J.	0 : 1	Mukkattu  P.		Tan  E.		1 : 0	Smith  D.M.
6  Morten  Peter	0 : 1	Hooten  B.		Evans  D.J.	˝ : ˝	Guico  L.
		3 : 3						4˝:1˝	
							
Round 3 (12 July)							
   WT			HP			PT			NS
1  Smith  R.W.	0 : 1	Dreyer  M.P.		Yaikoob  M.	0 : 1	Garbett  P.A.
2  Rider  B.	0 : 1	Green  E.M.		Tanoi  E.		0 : 1	Hart  R.
3  Pollard  B.	0 : 1	McLaren  L.J.		Logo  P.		0 : 1	Stuart  P.W.
4  Smith  V.J.	0 : 1	Lim  B.U.			Mukkattu  P.	0 : 1	Milligan  H.
5  Smith  D.M.	˝ : ˝	Spiller  P.S.		Hooten  B.	˝ : ˝	Hair  P.I.
6  May  Z.	0 : 1	Blaxall  C.S.		Taylor  D.C.	0 : 1	Tan  E.
		˝ : 5˝				  		˝ : 5˝	
All games (pgn file)


Eastern Suburbs Intermediate Schools Tournament

The Eastern Suburbs Intermediate Schools Tournament was held at Elm Park Primary school, 
Gossamer Drive, Pakuranga on Wednesday 3rd June 2009, 9a.m. to 2p.m. Seven schools competed, 
entering a total of sixteen teams with four players per team. The winner now goes forward to 
the Auckland Regional finals to be held in July. Following that event, Auckland will be 
represented by the top two teams which will go forward to the NZ finals to be held after the 
close of the third term in late September.

Sincere thanks go to Elm Park School, the Principal Trish Plowright, the chess organiser 
Gail Roux and many other staff for making the school’s facilities available both for this 
day and also the Primary Schools event with 88 participants on May 20th.

The school has also generously agreed to host the NZ Junior finals to be held 6-10 July, 
open to any student under the age of 20 on 1st January 2009. For application forms see 
"Tournaments". 

Results from the Intermediate tournament:-

1st   Somerville Intermediate 1         25.0/28
      Leo Zhu        6
      Luke Li        6
      Sai Naicker    6
      James Lee      7
2nd   Bucklands Beach Intermediate 1    24.5/28
      Alan Chen      4.5
      Alex Pan       7
      Henry Jiang    7
      Oliver Li      6
3rd   Somerville Intermediate 2         17.5/28
      Shivin Moza    6
      Nikhil Harilal 3
      Henry Wong     4
      Jevin Graham   4.5
4th=  Kings School 1                    15.0/28  
4th=  Farm Cove Intermediate 1          15.0/28
6th=  Bucklands Beach Intermediate 2    14.0/28
6th=  Howick Intermediate 1             14.0/28
8th   Stanhope Road School 1            13.5/28
9th   Farm cove Intermediate 2          13.0/28
10th  Kings School 2                    12.5/28 
11th  Stanhope Road School  2           12.0/28
12th= Somerville Intermediate 3         11.5/28
12th= Farm Cove Intermediate 3          11.5/28
12th= Howick Intermediate 2             11.5/28 
15th  Churchill Park School              8.5/28
16th  Farm Cove Intermediate 4           5.0/28



Club Schedule


web page hit counters


     

Our Sponsor

Copyright © 2006 Howick-Pakuranga Chess Club. All Rights Reserved.